Omuz Sıkışma Sendromu
13.10.2020 13:11:02

Omuz Sıkışma Sendromu

En sık görülen fiziksel şikayetlerden biri omuz ağrısıdır. Omuz, kas ve tendonların kombinasyonu ile birlikte geniş hareket yelpazesi oluşturan birçok eklemden oluşur.

Omuz çok farklı yapılar oluşturmasına rağmen, çok farklı problemlere karşı savunmasızdır. Rotator kılıf problemleri, omuz ağrısının en sık kaynağıdır.

Rotator manşet omuz ağrısının yaygın bir sebebidir. Omuz ağrısına sebeb olabilecek durumlar ise; tendinit (rotator manşet tendonları (kirişler) zarar ya da tahriş olabilir),

bursit , sıkışma (omuz ve kolumuzu yukarı kaldırdığımızda akromion ve rotator manşet arasındaki boşluk daralmış olur, bu durumda akromion rotator manşette tahriş yaparak ağrıya sebep olur. Bu duruma omuz sıkışma sendromu denir ki erken tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açmaktadır ), rotator manşet yırtıkları olarak özetlenebilir.

Rotator manşet ağrısı genç sporcular ve orta yaşlı insanlarda yaygın olarak görülür.
Kolunu yukarı kaldıran yüzme, tenis, bezbol gibi sporla ilgilenen genç sporcularda yaygın olarak görülür. Kağıt asma, duvar boyacıları, inşaat işçileri gibi kolunu yukarı kaldırarak çalışan kişilerdede yatkınlık yüksektir. Ağrı aynı zamanda basit bir yaralanma ilede oluşabilir. Bazen ise görünen belirgin bir neden olmayabilir.

Genellikle omuz önünde belirgin şişlik ve hassasiyet ile kendini gösterir.
Başlangıç belirtileri hafif olabilir.ve hastalar erken aşamada tedaviyi kabul etmezler. Bu belirtiler şunlardır;

  • Günlük aktivite ve ya dinlenme ile geçmeyen hafif omuz ağrısı
  • Ağrı omuzun ön tarafından başlayın kolun yan tarafına dogru yayılır
  • Kolunu kaldırma ile oluşan ani ağrı
  • Tenis ve ya fırlatma sporlarında kolu havaya kaldırma ile oluşan ağrı

Sorun ilerledikçe, belirtilerde artış ve devamlılık;

  • Gece ağrısı
  • Güç ve hareket kaybı
  • Kolunu bel arkasına yerleştirme gibi aktivitelerde zorluk, örneğin düğmelerini zorla ilikleme ve ya fermuarını çekme…

Ağrı ani olarak gelirse ve mevcut rahatsızlık ilerlerse omuz ciddi hale gelebilir, sonuç olarak tüm hareketler ağrılı ve kısıtlı olur.

Belirtiler, şikayetler ve tıbbı geçmişi tartıştıktan sonra, doktorunuz omuzunuzu muayene edip inceleyecektir. O herhangi bir alanda deformite, kas güçsüzlüğü, hassasiyet vs.. olup olamadığını inceleyecektir. Omuzunuzun hareket kabilietini ölçmek için bir çok farklı yönlere kol hareketi yaptıracak ve kol gücünüzü test edecektir.

Doktorunuz omuz eklemi ilgili diger sorunlarıda kontrol edecektir. Ağrılarınızın kaynağından emin olmak için, boyun kaynaklı fıtık veya sinir sıkışma, eklem kireçlenmesi, romatizmal artrit gibi hastalıklar dışlanarak tanı konulacaktır.

Görüntüleme Yöntemleri

Röntgen: Genellikle kemik yapılarını, eklem ilişkisini ve rotator manşette rahatsızlık oluşturabilecek akromiondaki kemik fazlalıkları değerledirilir.

Manyetik Rezonans (MR)

Rotator Manşet gibi yumuşak dokuların tanımlanması ve değerlendirilmesinde MR yumuşak doku problemleri ve kemik iliği ödemi ve yırtıkların tanısında duyarlılığı ve özgünlüğü yüksek bir yöntemdir.

Tedavi

Tedavide temel amaç ağrıyı azaltmak ve omuz fonksiyonlarını geri kazanmaktır. Tedavinin planlamasında bireyin yaş, aktivite seviyesi ve genel sağlık durumu göz önüne alınır.

Ameliyat Dışı Tedaviler

Dinlenme: Doktorunuz ağrınızın artmasına sebeb olacak hareketlerden kaçınmanızı ve kolunuzu istirah ettirmenizi tavsiye edecektir.

Fizik Tedavi: Fizyoterapist başlangıçta omuzunuzu normal pozisyonda dinlendirecektir. Daha sonra germe egzersizleri ve rotator manşeti güçlendirme programı uygulacaktır. Özellikle germe egzersizleri hareket açıklıgını artırmak için çok faydalıdır. Ağrılı durum geçtikten sonra kas rotator manşet kaslarını güçlendirme egzersizleri verilecektir.

Steroid Enjeksiyonu
Dinlenme, ilaçlar ve fizik tedavi ağrınızı ortadan kaldırmıyorsa, lokal anestezil ile kortizon enjeksiyonu yararlı olabilir. Kortizon çok etkili bir antiinflamatuar ilaçtır. Akromion altındaki bursanın içine enjeksiyon yapılarak ağrı dindirilebilir.

Ağrılı omuza akromion altı enjeksiyon

Cerrahi Tedavi
Eğer cerrahi dışı tedavilerle ağrınız ortadan kalkmıyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir.
Cerrahide amaç rotator manşet için daha fazla alan oluşturup sıkışmayı ortadan kaldırmaktır. Bunu yapmak için iltihaplı bursa alınacaktır. Akromion kemiğinde fazlalık söz konusu ise kemiğin ön tarafı akromioplasti denilen bir işlem ile traşlanacaktır. Buna ayrıca sobakromial dekompresyonda denilmektedir. Bu işlemler açık veya kapalı yani artroskopik teknikler ile yapılmaktadır.

Artroskopi omuz çevresinde iki veya üç mini delikteden kamera ve mini aletlerle yaoılan kapalı modern bir ameliyattır. Doktorunuz televizyon kamerasına bağlı bir sistem ve küçük el aletleri ile bursa ve akromionun ön kısmını kapalı olarak kaldırır.
Doktorunuz artroskopik ameliyat sırasında omuzunuzdaki diger normal ve patolojik dokuların değerlendirme fırsatınada sahip olacaktır.

Açık Cerrahi teknikte ise doktor omuzunuzun önünden küçük bir kesi ile yapacak ve akromion ile rotator manşeti görüntülenmesini sağlayacaktır.

Rehabilitasyon
Ameliyat sonrası kısa bir süreliğine kolunuz bir kol askılığına alınır. Bu erken iyileşmeyi sağlayacaktır. Kol askısı egzersiz ve kolunuzu kullanmaya başlayınca çıkarılır.
Doktorunuz cerrahi bulgular ve ihtiyacına dayanan bir rehabilitasyon programı verecektir. Bu egzersizler omuz hareket açıklığı ve gücünü yeniden sağlayacaktır. Genellikle ağrıdan tam kurtulma ve rahatlam ila 4 ayı almakla birlikte 1 yıla kadar uzayabilir.