Bahçelievler Mah. Güneş 1 Sokağı No:4 Bahçelievler/İstanbul

Ayak Baş Parmağınızdaki Çıkıntı Sadece Estetik Görünümünüzü Değil Sağlınızı da Olumsuz Etkiler

Ayak Baş Parmağınızdaki Çıkıntı Sadece Estetik Görünümünüzü Değil Sağlınızı da Olumsuz Etkiler

Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanları

Sivri burun ve topuklu ayakkabılar rahatsızlığınızı tetikleyebilir

Hallux valgus;

ayak 1.parmağı ve 1. tarak kemiği arasındaki eklemi etkileyen bir hastalıktır. Eklemde oluşan bu şişlik ve çıkıntı ise “bunion” olarak adlandırılır. Aslen bu durum, ağırlıklı olarak bayanlarda görülen ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen, ayak başparmaklarında oluşan ağrılı çıkıntı ve şekil bozukluğunun ta kendisidir. Bu şekil bozukluğu aslında oluşan şişlik ve çıkıntıdan daha kompleks bir yapıya sahiptir. Bu hastalığa ayakkabı giymeyen kültürlerde rastlanılmamaktadır. Kadınlarda % 40 oranında görülürken; % 70 gibi yüksek oranda genetik bir yatkınlık söz konusudur. Uzun yıllar topuklu ve sivri burunlu ayakkabı giyen kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Ayak parmakları için bol miktarda alan sağlayan geniş ayakkabılar, bu şekil bozukluğunun gelişme şansını azalttığı gibi, eğer bunion gelişmişse, buna bağlı oluşan rahatsızlığın azaltılmasında da yardımcı olur.

Hallux valgus ağrı ve şişlik ile kendini gösterebilir

Hallux; 1.parmak için kullanılan medikal terim ve valgus ise şekil bozukluğunun orta hattan dışarıya doğru yönlenmiş olduğunu ifade eden anatomik bir terimdir. Dolayısıyla hallux valgus; ayak başparmağın ayağın dış tarafına doğru yönlendiği bir ortopedik rahatsızlıktır. Bu deformite ağırlaşırsa; ayakta problemi artıran ikincil değişiklikler ortaya çıkar. İlk önce irritasyon, kızarıklık ve şişlik gelişir. Zaman geçtikçe buradaki doku kalınlaşır ve ayakkabının sürtmesine yol açan daha büyük bir çıkıntı oluşur. Ayaktaki birçok problemin sebebi anormal basınç ve sürtünmedir. Zaman geçtikçe cilt ve yumuşak dokunun içerideki sert kemik ve dışarıdaki sert ayakkabı arasında kalmasından dolayı şikayetler ortaya çıkar. Kemikteki herhangi bir çıkıntı durumu daha da kötüleştirir. Cilt sürekli basınç ve sürtünmeye “nasır dokusu” oluşturarak yanıt verir. Alttaki yumuşak doku ise kalınlaşarak tepki verir. Bu yapılar hastada iritasyona ve ağrıya sebep olur. Bu ağrıyı azaltmak için basıncı azaltmak gerekir. Bu ise dışarıdan ayakkabının oluşturduğu basıncı azaltmakla veya içerideki kemik çıkıntıyı cerrahi olarak ortadan kaldırmakla mümkündür. Hallux valgusa bağlı şikayetler; genellikle bunion denilen çıkıntı üzerindedir. Bunion ağrılıdır. Ciddi hallux valgus deformitesi aynı zamanda kozmetik olarak da probleme yol açar. Özellikle bayan hastalar, ayaklarına uygun ayakkabı bulmakta güçlük çekerler. Deformite arttıkça 2. parmak yukarı doğru kalkar ve ayakkabı içinde basınca ve sürtünmeye maruz kalarak hastalarda ağrıya sebep olur.

Mutlaka bir ortopedi uzmanına görünün

Tanı dikkatli, ayrıntılı bir hikaye ve klinik muayeneden sonra konulur. Hastanın ayakkabı seçimleri konusunda bilgi edinilir. Ayak röntgenleri çekilir. Doktorunuz tarafından, röntgenlerle tedavi yöntemini belirlemede yardımcı olan, kemikler arasındaki açılar ölçülür. Hallux valgus tedavisi; ayağa uygun ayakkabının seçimi ve giyilmesi ile başlar. Hastalığın erken evrelerinde, sivri uçlu ayakkabıların önü geniş ayakkabılar ile değiştirilmesi, hastanın şikayetlerini azaltabilir. Geniş ayakkabılar bunion üzerindeki basıncı azaltarak ağrının azalmasında faydalı olurlar. Ayrıca bunion pad ve parmak arası makaralar ile basıncın ve ağrının azaltılması amaçlanabilir.

Cerrahi yöntem ile kesin sonuç elde edilebilir

Bütün cerrahi dışı yöntemler hastanın ağrısını gideremiyorsa veya hastalık ileri evrede teşhis edilmişse cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Hallux valgus cerrahisinde 100`den fazla yöntem tanımlanmıştır.

Temel prensipleri sayacak olursak;

 Bunionektomi (Bunionun çıkarılması):Hallux valgus erken evrede ise yalnızca bunion çıkarılması etkili olabilir. Bunion üzerinden yapılan kesi ile alttaki çıkıntı yapan kemik doku uygun ortopedik malzeme ile kesilir. Kemik üzeri tıraşlanır.

 Metatarsal Osteotomi (Kemiğin düzeltilmesi): Genellikle hallux valgus cerrahisinde deformiteyi düzeltmede bunionektomi tek başına yeterli olmaz. Metatarsal osteotomi (tarak kemiğinin kesilerle düzeltilmesi) ameliyatları gerekli olabilir. Kemikte bir kesi yapılıp; kemik ve eklemdeki deformiteyi oluşturan açının düzeltilmesi sağlanır. Hastalar ameliyat sonrası bandaj veya alçı tedavisi ile takip edilir. Ameliyattan sonra ilk gün koltuk değneği ile ayağa kaldırılan hasta yürütülür. Ameliyat edilen ayağa basmasına izin verilmez. Ameliyatın 15. günü dikişleri alınır. Kontrol grafileri çekilir. 6 haftada kemikteki kaynama mevcut ise metal çiviler çıkartılıp hastanın basmasına izin verilir. Yaklaşık 6 haftalık bu iyileşme süreci, hastalığın sosyal hayatınızda yarattığı olumsuzluklar ve her daim ağrı gibi büyük şikayetleriniz yanında küçük bir problem olarak düşünülmelidir.